Przejdź do miesiąca
 
Wystawa indywidualna Tomasza Rogalińskiego pt. "Mężczyzna w fazie regresji"
Kategorie wydarzenia:
Człowiek borsuk_Tomasz Rogaliński 2022.jpg

Początek wydarzenia
28 października 2022 - 20 listopada 2022

Lokalizacja wydarzenia
Amfiteatr
ul. Piastowska 7, Koszalin

„Pojęciem regresji nauka o duszy, czyli psychologia, określa „drogę wstecz, cofanie się”. Wyrazem pokrewnym znaczeniowo może być introspekcja, czyli samoobserwacja lub introwersja - zachodzenie do własnego wnętrza, konfrontacja z jakościami psychicznymi. Celem tej podróży jest rozeznanie się we własnych nastrojach, doznaniach, wspomnieniach, samonarzucających się obrazach umysłowych, czy imaginacjach. Kim jestem, co to znaczy być mężczyzną, jaka jest moja społeczna rola? - oto pytania wiodące, które natchnęły mnie do penetracji własnej duszy. Interesowało mnie głębinowe źródło poznania, dojście do istoty mego człowieczeństwa, pierwotny rdzeń psychiki.

Na gruncie polskiej sztuki brakowało mi takich realizacji, które w bezpośredni sposób odnosiłyby się do procesu rozwoju osobowości. Nie pozostając dłużej biernym, wziąłem sprawy w swoje ręce, wypełniając dostrzeżoną niszę rzeźbami z gliny, gipsu, styropianu, tkanin. Prezentowane na wystawie realizacje pochodzą z lat 2009 – 2022 i stanowią zbiór pamiątek z okresu samopoznania. Na wystawie będzie to piętnaście rzeźb małego i dużego formatu." [Tomasz Rogaliński]


Tomasz Rogaliński (ur. 1987 w Koszalinie) – rzeźbiarz, obecnie pracuje nad książką poświęconą własnej twórczości.

Debiut: „Rzeźba” - Galeria Scena, Koszalin, 2009

Wystawy indywidualne w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia:
„Dwoistość natury ślimaka”, 2014
„To, czego się boisz”, 2018
„Neurotyczny stan niepewności”, 2021

Wystawy zbiorowe:
„Najprawdziwsze historie miłosne. Alegorie miłości we współczesnej sztuce polskiej”, Muzuem Sztuki Współczesnej oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie, 2010
„Praca kobiety nigdy się nie kończy”, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków; reedycja wystawy w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich, Szczecin, 2013Inne:
„Mężczyzna na drodze samopoznania” – artykuł w półroczniku „ALBO albo – problemy psychologii i kultury”, wydawnictwo ENETEIA, Warszawa, 2015.

Miejsce: Galeria Amfiteatr

Telefon: 94 3475701

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

WWW: www.ck105.koszalin.pl


Organizator: Centrum Kultury 105