Po kilku latach przerwy, Muzeum w Koszalinie, powraca do cieszącego się dawniej dużym zainteresowaniem cyklu spotkań „? ???? ??ł?????”.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Prawie ćwierć wieku po upadku Powstania Listopadowego, Polacy ponownie chwycili za broń i stanęli do wali z rosyjskim zaborcą. Okoliczności wybuchu powstania są bardzo złożone, jednak za bezpośrednia przyczynę uznaje się rozpoczęcie w styczniu 1863 r. przymusowego poboru do carskiej armii, czyli branki. Przebieg powstania oraz jego finalny tragiczny rezultat, pozostawił po sobie traumę w duszy całego narodu polskiego. Pacyfikacja zrywu, zsyłki na Sybir, rusyfikacja oraz biżuteria patriotyczna, to nierozłączne elementy spuścizny popowstaniowej. Towarzyszą im nostalgiczna sceneria zimowo-jesiennej Polski i cierpienie wpisane w pracę Artura Grottgera czy Maksymiliana Gierymskiego. Powstanie Styczniowe zapamiętane będzie również za sprawą jednego z fragmentów pieśni powstańczej „…Poszli nasi w bój bez broni…”.
Na prezentacji nawiązującej tytułowo do tego fragmentu pieśni, przedstawimy Państwu eksponaty z epoki, ale i współczesne medale i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski.
Uzupełnieniem będzie również ekspozycja literatury historycznej oraz reprodukcji fotografii. Zaprezentowane artefakty pochodzą ze zbiorów Działu Historycznego Muzeum w Koszalinie oraz Pawła Michalaka, Andrzeja Żebrowskiego i Lucyny Łysak.
Wstęp wolny