Przejdź do miesiąca
 
„Uniwersum Edwarda Rokosza” / wernisaż
Kategorie wydarzenia:
1200x628_WYDARZ_rokosz.jpg

Początek wydarzenia
12:00
Niedziela / 8 grudnia 2024

Lokalizacja wydarzenia
Muzeum w Koszalinie
ul. Młyńska 37-39, Koszalin

Organizator wyłączył mechanizm przypomnień dla tego wydarzenia


Muzeum w Koszalinie serdecznie zaprasza na retrospektywną wystawę twórczości Edwarda Rokosza, która po raz pierwszy odsłania jego dorobek artystyczny w tak szerokim zakresie. Twórca, działając głównie poza granicami Polski, pozostawał dotychczas niemal nieznany rodzimej publiczności. Jednym z celów wystawy jest uświadomienie znaczenia i wartości jego wciąż nieodkrytego dziedzictwa.

Określenie Edwarda Rokosza mianem artysty wszechstronnego wydaje się niewystarczające, aby w pełni oddać charakter jego twórczości. Przez ponad pół wieku działalności nigdy nie ograniczał się do jednej formy artystycznego wyrazu. Przeciwnie – jego twórczość charakteryzowała się nieustanną skłonnością do eksperymentowania z formą oraz przekraczania granic konwencjonalnych rozwiązań artystycznych. Oprócz rzeźb, rysunków, grafik i prac malarskich Rokosz tworzył oryginalne przestrzenne formy, które określał jako poetyckie stoły oraz unikalne płaskorzeźby, które nazywał rysunkami dłutem.

Edward Rokosz, absolwent legendarnego Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku swoje wczesne lata twórcze związał z Koszalinem. Do najważniejszych jego realizacji z tego okresu zaliczyć można wielkoformatowe malarstwo ścienne w technice sgraffito.
W poszukiwaniu artystycznej i politycznej swobody, wyemigrował na początku lat 80. do Berlina Zachodniego, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Przez ponad trzy dekady zajmował się renowacją historycznych obiektów, a jednocześnie realizował artystycznie biorąc udział w wystawach, konkursach oraz tworząc rzeźby w przestrzeni publicznej. Za oceanem powstała większa część rzeźb, płaskorzeźb, obrazów. W 2017 roku wrócił do Polski. Wraz z żoną zamieszkał w Łazach, gdzie poświęcił się intensywnej pracy twórczej, koncentrując się na rysunku.

Kuratorem wystawy jest prof. Jacek Ojrzanowski.

Wstęp wolny.

Wydarzenie jest objęte patronatem Prezydenta Miasta Koszalina.

Wystawa trwa do 23 lutego 2025 r.

Miejsce: sale wystawowe Muzeum w Koszalinie

Telefon: (94) 343 20 11

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Organizator: Muzeum w Koszalinie