Na czym polegał fenomen Plenerów w Osiekach? Dlaczego były one tak ważne i przełomowe dla polskiej sztuki powojennej? Co świadczy o ich wyjątkowości w skali kraju i Europy? Jak wartościowa i znacząca jest zgromadzona w Muzeum w Koszalinie poplenerowa spuścizna, zwana Kolekcją Osiecką? Jednym z celów wystawy „Otwieranie” jest uświadomienie wagi tych wydarzeń oraz wartości kolekcji, która jest ich efektem.
Wystawa zajmuje cztery kondygnacje muzeum. W każdej z sal wystawowych poruszona jest inna problematyka. Począwszy od historii i kulis organizacyjnych plenerów, przez prezentację dzieł sztuki oraz dokumentację działań artystycznych, po teorię udostępnioną w formie archiwalnych nagrań. Tak szeroką tematykę najlepiej przyswajać w towarzystwie osoby, odpowiada za całokształt wystawy i posiada ogromną wiedzę na temat prezentowanych obiektów. Prezentacja zbiorów i dokumentacji opatrzona komentarzem, który zwraca uwagę na szczegóły i osadza dane zjawiska w szerszym kontekście z pewnością ułatwi zrozumienie i umożliwi głębszy odbiór wystawy.
Spotkanie z kuratorem - Łukaszem Rozmarynowskim - w przestrzeni wystawy jest znakomitą okazją do zadawania pytań i dzielenia się spostrzeżeniami na jej temat.
Na wydarzenie nie obowiązują zapisy. Oprowadzanie w cenie biletu!
Miejsce: Muzeum w Koszalinie
Telefon: (94) 343 20 11
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.